24.11.2020 / 16:00


FAQ
Seçenek

FAQ...

Gelecek sayfalarda en çok yöneltilen sorulardan (FAQ) küçük bir bölüm sunmaktayız.

Eğer sizin sorunuz bunların arasında değilse, veya daha başka sorularınız varsa, memnuniyetle her zaman bizim ile ilişkiye geçebilirsiniz.


01.    Sert su nedir?

Su dağıtım merkezi tarafından teslim edilen su DIN 2000’e göre kusursuz içme suyudur.

Suyun geldiği kaynağa bağlı olarak çok veya az kireç içermektedir. Sert su, çok kireç içeren sudur. Değişik sertlik dereceleri bulunmaktadır ve bunlar ° Alman sertliği (°dH) biriminde ölçülmektedir
.

» Sertlik derecesi 1 = 0 – 7 °dH (Yumuşak su)
» Sertlik derecesi 2 = 8 – 14 °dH (İdeal içme suyu)
» Sertlik derecesi 3 = 15 – 21 °dH (Sert su)
» Sertlik derecesi 4 = 21 °dH’den daha fazla (Çok sert su)


02.    Sert su neden çevremize daha fazla zarar vermektedir?

Sert veya çok sert sularda % 100’e kadar daha fazla çamaşır deterjanı harcanmaktadır. Bundan dolayı elbette atık sular daha da kirlenmektedir. Aynısı duş ve saç şampuanları ve sabun için de geçerlidir. Fayansların, armatürlerin ve sıhhi seramiklerin üzerindeki kireç izlerini çıkartmak için tahriş edici deterjanların kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte, her milimetre kireç kalıntısı % 10’a kadar daha fazla enerji tüketimi (örneğin şofbende) anlamına geldiğinden, daha fazla enerji harcanır.


03.    Sert suya karşı çözüm nedir?

En mükemmel çözüm, iyon değiştirme yöntemine göre bir su sertliğini giderici aletinin kullanılması veya alternatif kireçten koruyucunun (Aşı kristal oluşumu) uygulanmasıdır.

Bunlar önceden uzman tesisatçınızın verdiği danışmanlık hizmetinden sonra DVGW- Yönergelerine göre takılır ve mükemmel ayarlanır.

İyon değiştirme yöntemine göre su sertliğini gidericilerde suyunuzun sertliği takr. 8 °dH olan ideal bölümde ayarlanır.04.    Sertliği giderilmiş (Yumuşak) suyun avantajları nelerdir?

»
Enerji tasarrufu
» Artık kireçleri gidermeye gerek yok
» Artık duş teribatının süzgeçli başlıkları tıkanmamakta
» % 50’ye kadar çamaşır deterjanı, deterjan ve cilt bakım malzemelerinden tasarruf
» Fayanslarda, armatürlerde ve sıhhi seramiklerde daha az kireç izleri
» Hijiyen koruma


05.    Suyun sertliği giderilirken önemli mineraller ve yararlı madde ve elemanlar kayboluyor mu?

Avrupa Birliği Yönergelerine göre su sertliğini gidericilerde su takr. 8 °dH olan ideal su sertliğine ayarlanır. Yani bu esnada suyun sertliği sadece kısmen giderilir. Bu suyun içinde gerekli mineraller ve insan vücudunda az miktarda bulunan ve gerekli kimyasal elemanlar yeterli ölçüde bulunmaktadır ve suyun toplam mineralizasyonu azalmamaktadır.


06.    Su hatları / boruları paslandığında ne gibi hasalar oluşmaktadır?

En kötü durum, takibi hasarların ve masrafların oluştuğu su borularının patladığı durumdur. Her halukarda pas parçacıklarından dolayı tıkanan ve bloke olan supablar ve armatürler ve aynı şekilde pastan dolayı hasar gören ev aletleri de tedirgin edicidir ve pahalıya mal olur.


07.    Evdeki tesisatlarımı paslanmaya karşı nasıl koruyabilirim?

DIN 1988’e göre bir koruyucu filtrenin kullanılması talep edilmektedir. Pas ve korozyon hasarlarına karşı en etkin koruma, mineral madde dozajı ile boruların iç taraflarında koruyucu tabaka oluşturulmasıdır.


08.    Paslanmaya karşı koruyucu dozaj için kullanılan „Mineral/Madeni maddeler", kimya?

Dozajlı „Mineral maddeler" örn. fosfatlar, birçok gıda maddelerinin içinde ve insan vücudunda bulunmaktadır.

Bunlar büyüme çağında ve birçok vücut fonksiyonları için yapıcı madde olarak kullanılmaktadır. Fosfat yaşam için gerekli bir elemandır, kemiğin önemli bir parçasıdır, metabolizmadaki enerji iletimine katkıda bulunmaktadır ve kasların ve beynin çalışması için kaçınılmazdır. Alman İçme Suyu Yönetmeliğine, Dünya Sağlık Organizasyonunun (WHO) AB- Yönergelerine göre bir litre içme suyuna azami 5 mg fosfat verilebilir.09.    DVGW kontrollü dozaj aletleri ne kadar doğru çalışmaktadır?

Modern prezisyon ( Doğruluk) aletleri içme suyu hatlarında kullanılmadan önce sıkı bir kontrolden geçmektedir. Örneğin İçme Suyu Hazırlama Yönetmeliğinde (TAVO) müsaade edilmiş dozaj miktarları aşılmamalıdır, DIN 19635’de belirlenmiş olan asgari miktarların altına düşülmemelidir. Dozajlanacak mineral maddeler gıda maddeleri kalitesinde olmak zorundadır ve Gıda Maddeleri ve İhtiyaç Eşyaları Kanununa, TAVO’ya ve AB-Yönergelerine uygun olmalıdır. Aletlerin üzerindeki DVGW-Kontrol işareti, ilgili mineral maddeler ile bağlantılı olarak, size mükemmel fonksiyon ve etki garanti etmektedir.


JUDO İlgili görevlilerimiz
Biz sizin hizmetinizdeyiz, bizi arayın!
Bu sayfadan JUDO ilgili görevlilerimiz hakkιnda bir fikir edinebilirsiniz.
Lütfen bizi telefon ile arayınız veya e-Mail atιnιz – size teknik açıdan olduğu kadar ekonomik açıdan da optimal olan bir çözümü teklif edeceğiz/sunacağız.
Link...
JUDO Müşteri servisi
...sadece bakımlardan daha fazlası
Link...
JUDO bilgilendirme toplantıları
Önemli bilgilendirme avantajını alınız – şimdi!
Size su hazırlama tesislerimiz ve Wellness-Sistemlerimiz hakkında ücretsiz gündüz ve akşam seminerleri sunuyoruz...
Link...
JUDO Teklif hazırlaması
Özgül sorun çözümünüz için bizden mükellef kılmayan bir teklif mi istiyorsunuz?

Bunun için lütfen aşağıdaki isabetli soru çizelgesini kullanınız ve bunu tamamen doldurunuz. Ayrıca sizden güncel su analizine ihtiyacımız bulunmaktadır, veya bize yerinde alınmış olan bir su numunesi gönderiniz.
Link...